A gyógyszerek területén már ismeretes a placebo szó, mely azt jelenti, hogy hatástalan pirula vagy elixír is kiváltja a kívánt gyógyulást. Ez a jelenség azonban más területeken is megmutatkozik.
Agyunk nem csak a valódi hatásokra reagál, hanem arra is, amit elvárunk. Ha azt várjuk el egy kávétól, hogy felfrissítsen, és már magunk is tapasztaltuk magunkon a frissítő hatását (kondicionálás), akkor élénkítőnek fogjuk érezni a koffeinmentes kávét is (elvárás), ha úgy tudjuk, hogy valódi.
Az én vállamat masszírozzák és Te is gyógyulsz?
Az agyunk egy különleges szerkezet, nemcsak a közvetlenül minket érő fizikai hatásra reagál. Például tanulási folyamatunk szerves része, hogy ha látunk egy másik embert cselekedni agyunk szimulálja a másik ember cselekedetét és az őt érő hatásokat. Például ha valakit almát látunk enni, agyunk egy része úgy reagál, mintha mi ennénk almát. Furcsán hathat, de ha valaki vállát masszírozzák, az enyhítheti a fájdalmát annak is, akinek fáj a válla, de csak látja. Nem misztikus telepátiáról van szó, hanem az ún. tükörneuronok működéséről. Ez olyan része agyunknak, amely nemcsak akkor aktív, amikor mi cselekszünk/velünk történik valami, hanem akkor is aktív, ha megfigyelünk egy cselekvést.
A placebo ellentéte a nocebo
Sok orvos tud a placebohatásról, az öngyógyítás szempontjából csak kevesen veszik figyelembe. Ha a pozitív gondolkodás kirángathatja az embert a depressziójából és meggyógyíthatja például a beteg térdeket, gondoljuk csak el, mennyi galibát okozhat a negatív gondolkodás! Amikor a pozitív várakozás javít az egészségi állapoton, placebohatásról beszélünk. Fordított esetben, amikor a negatív gondolatok károsítják az egészséget, e hatások összességét nocebohatásként emlegetjük.
Az orvoslásban és az életünkben a nocebohatás ugyanolyan elemi erejű lehet, mint a pozitív párja!
Sodródunk vagy tudatosan alakítjuk?
Ha életmódunkra még nem jellemző a tudatosság, akkor bizony megeshet, hogy fent említett hatások eredményeképpen negatív irányok felé sodróunk az életünkben. Az életünkért a felelősség a miénk, sohasem késő elindulni a fejlődés útján, melynek eredményeképpen az tudatosan teremthetünk meg mindent az életünkben, amire szükségünk van.
„Hited gondolattá válik,
Gondolataidból szó lesz,
Szavadból tett,
Tettedből szokás,
Szokásból érték,
Értékből sors.”
(Dr. Bruce Lipton)
Partl Viktória
természetgyógyász, fitoterapeuta