A hormonok létfontosságú kémiai hírvivő molekulák, amelyek a sejtek között üzeneteket és feladatokat kézbesítenek, melyek befolyásolni képesek és hivatottak azok működését és ez által szabályozzák az életfolyamatainkat.
Az ösztrogén az első számú női nemi hormon, amely felelős a másodlagos nemi jegyek (mellek, méh) kialakulásáért és a menstruáció létrejöttéért. A ciklus első felében van jelen és a petefészekben termelődik. A zsírsejtekben raktározódik, szaporodik és nem könnyen ürül ki. A kutatók úgy is nevezik, hogy „az élet angyala… a halál angyala”.
A másik fontos hormon a progeszteron vagy más néven sárgatest hormon, amely nemcsak nemi hormon, valamint mindennemű emlős is termeli. Egy ellensúlyozó hormon, legfontosabb feladata az ösztrogén ellensúlyozása. Elsősorban a petefészekben termelődik és kis mennyiségben a mellékvesékben is. A ciklus második felében van jelen és csak tüszőrepedés után kezdődik a termelődése. Sajnos feltételhez kötött a termelődése, ha nincs tüszőrepedés, nincs progeszteron termelődés sem. Könnyen kiürül a szervezetből és a kortizol nevű stressz hormon blokkolja. Egy egészséges nő petefészke 20 mg-ot kellene hogy termeljen naponta az ovuláció és a menstruáció (14. naptól a 28. napig) között az egyensúly fenntartása érdekében. A hormon latin neve: pro-gestacio, azaz pro: valamiért, gestacio: terhesség, vagyis lefordítva annyit jelent, terhességért. A neve azt mutatja, hogy ő a legfontosabb hormon a terhesség létrejöttében.
Mi is történik az ovulációkor? Az ovuláció (tüszőrepedés) az a folyamat, amely során egy (néha több) petesejt kiszabadul a petefészekből. Ez rendszerint középidőben történik, két menzesz között. A kiszabadult petesejt a petevezetékbe kerül és onnan pedig a méh üregébe vándorol. Ezzel egy időben beindul a progeszteron termelődés. A tüszőrepedés idejét általában azok figyelik, akik babát szeretnének; pedig minden nőnek figyelnie, követnie kellene, mert innen tudná megállapítani, hogy termel-e progeszteront vagy sem.
Partl Viktória
természetgyógyász, fitoterapeuta