Mi is az a fogkő? Miért alakult ki? Mit tehetünk ellene? Van valami, amivel megelőzhetjük?
Talán egyszerűnek tűnhet a téma, mégis a fogszuvasodás és annak következtében kialakuló fogágybetegségek okozzák napjainkban a fogorvoslásban az egyik legnagyobb problémát.
Minden innen indul ki…
A páciensek leggyakrabban a már kialakult szilárd fogkővel érkeznek a rendelőbe,mely főleg esztétikailag zavarja őket.
Minden esetben igyekszem azonban felhívni figyelmüket arra,hogy itt nem egyszerűen esztétikai dologról van szó,annál sokkal komolyabb következményekkel járhat,ha nem járnak rendszeres szüksèg esetén 3-6 havi depurálásra.
A kezelés gyakoriságát minden esetben kezelőorvosunknak kell meghatároznia, hiszen minden eset más. A már kialakult fogágybetegséggel rendelkező pácienseket gyakrabban kell kezelni,ügyelni kell a rizikó páciensekre (ált.betegségek), kismamákra,
Fogszabályozó készülékkel rendelkező páciensekre,akiknél a breckettek fokozott plakk retenciós tényezőt jelenthetnek.
De mi is az a fogkő?:)
Fogunkon másodpercek alatt pellicula képződik,ez egy biológiai hártya a fog keményállományán.Védelmi funkciója van az erózióval és a fognyaki érzékenységgel szemben.Bakteriális inváziója azonban plakk kialakulásához vezet.Amint a baktériumok táplálékhoz jutnak,szaporodni kezdenek.
Ezzel párhuzamosan újabb baktériumok telepednek meg a plakk felszínén.
Boltokban kapható plakkfestő tablettával a plakk láthatóvá tehető, ezzel igen jól tudjuk szemléltetni pácienseinknek a helyes vagy éppen elégtelen fogmosási szokásaikat.
Különösen gyerekeknél találom hasznosnak, de felnőttek is szívesen kísérleteznek vele 🙂
A fogkő már mineralizált plakk.
Hogy miért alakul ki?
Nagyon sok tényező szerepet játszik a fogkő kialakulásában, mégis legtöbbször a helytelen vagy elégtelen fogmosás, vagy annak hiányában alakul ki!!
Mit tehetünk ellene? Mivel előzhető meg?
Fogmosás! Fogmosás! Fogmosás!Rágózzatok lehetőleg étkezés után (pl.cukormentes Orbit rágógumit,rendkívül finom ízekben kaphatóak)!
A fogkövet otthoni szájápolással azonban nem lehet eltávolítani, még szódabikarbónával sem :)!!! Ezt a kérdést ma tették fel pont nekem :).
Rendelőben végzett ultrahangos, kézi fogkőeltávolítás szükséges. Amennyiben ez nem történik meg, a paradontopathogén baktériumok állandó gyulladáshoz fognak vezetni, melynek első jele lehet az “ijesztő” fogínyvérzés.
Később pedig a fogak meglazulhatnak, könnyen kialakul a rettegett fogínysorvadás majd a fog elvesztés.
Mielőtt elfelejtenétek fogat mosni, gondoljatok a baktériumokra! Ne halogassátok a rendszeres fogászati kontrollt és a professzionális fogkőeltávolítást, szükség esetén pedig menjetek el parodontológus szakorvoshoz, aki a már kialakult problèmát fogja orvosolni.
A parodontológia számomra mindig a hivatásom egyik legérdekesebb és legemlékezetesebb ága marad.
Szeretettel: Lili