Aludni trendi – tippek
Nézzük a tényeket, hogy miért is érdemes aludni: az alvás mértéke befolyással van a tanulmányi eredményre, a munkavégzésre, és úgy általában is a koncentrációs képességre. Ezt mondják a kutatások, de én most csak két érvet mondok, amiért érdemes aludni: az alvástól szebb és okosabb leszel!
Tudod mikor kezdődik a napod? Nem, nem a felkeléssel, hanem az elalvással, mert az fogja meghatározni a következő napodat! Mi kell a jó alváshoz (természetesen nem vagyunk egyformák, de ezek azok a szempontok, amiket érdemes figyelembe venni, mert a következő napod a tét!
Esti rutin kialakítása, nem csak a gyerekeknek jó, hanem nekünk is. Az alvásra hangolódást igazi művészetté lehet fejleszteni, amitől nem kell azt éreznünk, hogy lemaradunk valamiről, mert pluszt élményt adunk magunknak és a családunknak.
- Szervezd úgy, hogy elegendő időd legyen alvásra, mert legalább 7-9 órát kell aludni (ha nem működik a biológiai órád)! Gyerekeknek ennél is többet!
Tipp: próbáld ki a 1,5 programot minimum 7,5 óra alvásra van szükséged. - Alakítsd ki a saját rutinodat (lehetőleg azonos időben), hogy széppé és okossá aludd magad, a folyamatosság és az időbeosztás megkönnyíti nemcsak az elalvást, hanem a felkelést is.
Tipp: képzeled el a tökéletes alvást és valósítsd meg. - Tedd alkalmassá a környezeted az alvásra (lsd. lejjebb, összeszedtem mire érdemes figyelni).
Tipp: életed egyharmadát ágyban töltöd, ezért nem szabad kompromisszumokat kötni - Használd a technológiát, de csak és kizárólag az alvásért! Mindet kapcsold ki vagy száműzd.
Tipp: vannak olyan applikációk, melyek segítik, hogy még jobban aludj és figyeli mikor ébredj. - Lefekvés előtt (vagy folyamatosan, munka végén, egyéb tevékenységek után) érdemes lezárni a napodat, összeírni a másnapi feladatokat, rendszerezni, előkészíteni és kikészíteni, amire szükséged lesz. jobb, mint éjszaka felriadni, hogy elfelejtettél valamit.
Tipp: ha van kész listád, gyorsabban tudod elvégezni, kb. 10-15 perc szükséges hozzá. - Ezután már önfeledt családi programként, lehet beszélgetni a párunkkal vagy közös meseolvasási partit tartani (egy kitalált történet, az mindig izgalmasabb és még gyógyítani is lehet vele a problémákat).
Tipp: minimum 30 percet szánj rá. - Jöhetsz Te is, vagyis az énidőd, olvashatsz, naplóba leírhatod azokat az események, melyek meghatározták a napodat, de lehet kifejezetten öröm naplót is vezetni.
Tipp: minimum 30 percet szánj magadra is, itt igazán álmodozhatsz. - Végül elalvás előtt érdemes szép dolgokra gondolni, álmodozni, így már a lehető legtöbb segítséget megadtad az agynak, hogy támogassa az alvásodat.
Tipp: meditálj és hamarosan kb. 5 perc is elég lesz.
Amire érdemes még figyelni:
- jó minőségű matrac és párna (tudod életed egyharmadát töltöd velük),
- megfelelően kialakított környezet (pl. ergonomikus élettér, sötétítő, szellőzés, alacsony hőmérséklet…),
- minél kevesebb elektronikus kütyü, igen tedd a telefonodat is repülő üzemmódra!
- figyelj a folyadékfogyasztásodra, mert éjszaka aludni kell és nem kijárni a mosdóba,
- 6 óra után nem javasolt koffein tartalmú italokat inni (kávé, tea…) és nehéz ételeket enni, illetve alkoholt fogyasztani (persze van, akit ez álmosít el),
- sok esetben csak este van idő stressz levezető mozgásra, de utána akkor fokozottabban kell figyelni a lecsendesítő időszakra,
- különböző kiegészítő praktikák: fürdés, illóolajok, nyugtató teák, lágy, halk zene, olvasás, beszélgetés, szemmaszk…
- mindenképpen 12 előtt (értsd éjfél), kell elaludni,
- saját magad programozása is segít – igenis meg kell magaddal beszélni, hogyha reggel 6-kor kell kelned, akkor bizony 10.30-kor aludni kell, ahhoz, hogy legalább 7,5 órát aludj, ami már az optimális kategória!
Időnként mindenkinek van kisebb-nagyobb alvásproblémája, de a krónikus alvászavar is rengeteg ember életét keseríti meg. Kutatások azt mutatják, hogy nem csak az alvás mennyisége, hanem a minősége is számít.
Az alváshiány vagy az alvászavar következményekkel járhatnak, mint például az álmosság, fáradtság vagy a hangulatingadozás. Nem vagyunk egyformák, így más tünetek vagy problémák is jelentkezhet, és legtöbb esetben nem tudatosul, hogy mi okozza. Hatással lehet a kognitív képességekre, felboríthatja a hormonháztartás működését, és növelheti a szív- és érrendszeri, vagy az emésztőszervi megbetegedések kockázatát is.
Változtass, hogy változhass!
képforrás: Pinterest